Prospect Efferalgan efervescente
Citeste toate paginile acestui prospect - articol medical: 1 2 3
PROSPECT: INFORMAŢII PENTRU UTILIZATOR
Efferalgan 1000 mg comprimate efervescente
Paracetamol
Citiţi cu atenţie şi în întregime acest prospect, deoarece el conţine informaţii importante pentru dumneavoastră.
Acest medicament este disponibil fără prescripţie medicală. Cu toate acestea, este necesar să utilizaţi Efferalgan 1000 mg, cu atenţie, pentru a obţine cele mai bune rezultate.
– Păstraţi acest prospect. S-ar putea să fie necesar să-l recitiţi.
– întrebaţi farmacistul dacă aveţi nevoie de mai multe informaţii sau sfaturi.
– Trebuie să vă prezentaţi la medic dacă simptomele dumneavoastră se înrăutăţesc sau nu se îmbunătăţesc după mai mult de 5 zile în cazul tratării durerilor articulare, 3 zile în cazul febrei sau dacă medicamentul nu este suficient de eficient, sau dacă apar alte simptome, nu continuaţi tratamentul fără a vă adresa medicului.
– Dacă vreuna dintre reacţiile adverse devine gravă sau dacă observaţi orice reacţie adversă nemenţionată în acest prospect, vă rugăm să-i spuneţi medicului dumneavoastră sau farmacistului.
1. Ce este Efferalgan 1000 mg şi pentru ce se utilizează
2. Înainte să luaţi Efferalgan 1000 mg
3. Cum să luaţi Efferalgan 1000 mg
4. Reacţii adverse posibile
5. Cum se păstrează Efferalgan 1000 mg
6. Informaţii suplimentare
1. CE ESTE EFFERALGAN 1000 mg ŞI PENTRU CE SE UTILIZEAZĂ
Efferalgan 1000 mg conţine paracetamol, un derivat de para-aminofenol cu efect analgezic (ameliorează durerea), antipiretic (reduce temperatura corpului în caz de febră) şi activitate antiinflamatorie slabă. face parte din grupa medicamentelor analgezice-antipiretice (ameliorează durerea şi reduce temperatura corpului în caz de febră).
Efferalgan 1000 mg este indicat în tratamentul simptomatic al durerilor cum sunt dureri de cap, stări gripale, dureri de dinţi, dureri ale muşchilor sau în caz de menstruaţie dureroasă şi tratamentul simptomatic al febrei.
De asemenea, medicul dumneavoastră vă poate prescrie acest medicament şi pentru durerile artrozice.
2. ÎNAINTE SĂ LUAŢI EFFERALGAN 1000 mg
Nu luaţi Efferalgan 1000 mg în următoarele cazuri:
– dacă sunteţi alergic (hipersensibil) la paracetamol sau propacetamol hidrocloric (precursor al paracetamolului) sau la oricare dintre celelalte componente ale Efferalgan 1000 mg;
– dacă suferiţi de insuficienţă hepatocelulară severă sau boală hepatică activă decompensată;
– dacă aţi fost diagnosticat cu intoleranţă la fructoză deficit de glucozo-6 fosfatdehidrogenază;
– la copii şi adolescenţi cu vârsta sub 15 ani (cu greutatea corporală peste 50 kg)
Aveţi grijă deosebită când luaţi Efferalgan 1000 mg
– dacă consumaţi frecvent băuturi alcoolice sau suferiţi de afecţiuni hepatice, inclusiv hepatită virală (creşte riscul hepatotoxicităţii);
– dacă aveţi insuficienţă renală gravă (numai în cazul tratamentului de lungă durată cu doze mari, tratamentul ocazional fiind acceptabil);
– dacă aveţi leziuni hepatice preexistente este necesară monitorizarea funcţiilor hepatice în cazul tratamentului de lungă durată şi cu doze mari.
– dacă aţi fost diagnosticat cu deficit de glucozo-6 fosfatdehidrogenază;
– în caz de lipsa poftei de mâncare, poftă de mâncare exagerată sau scădere exagerată în greutate;
– în caz de deshidratare, scăderea lichidelor din organism;
– dacă sunteţi bărbat şi urmaţi un tratament pentru fertilitate scăzută.
– dacă suferiţi de boală de ficat sau rinichi, sau de alcoolism;
– dacă luaţi alte medicamente care conţin paracetamol.
Citeste toate paginile acestui prospect - articol medical: 1 2 3